Arakain

ARAKAIN

Jedna z nejpopulárnějších heavy metalových kapel v Československu, která si udržuje hráčský i repertoárový standard v podstatě už od dob svého vzniku.

 

 

Na jaře 1982 se v ní sešli zpěvák a kytarista Aleš Bichta, kytarista Jiří Urban a bubeník Mirek Nedvěd. kteří opustili Apad. Přibrali Kytaristu Rudolfa Rožďatovského (ex-Monzun. později Orient a Abax) a basistu Oldřicha Maršíka. První klubová vystoupení absolvovali ještě v tomto roce. Za Roždalovského alternoval Ivan Cifnnec. který kromě toho působil v neme-talové Garáži V následujícím roce přišel první koncert v KD Barikádníků v Praze Další rok následovala premiéra v Lucerně a první vážnější zákaz kapely z moci úřední, díky němuž nefungovala půl roku. To už však na místě basisty figuroval Václav Ježek a Roždalovského nahradil pozdější kytarista Atomicu. Hubertusu a Moriorru Miloš Sterer. Jako zpestřující prvek vystupovala s kapelou talentovaná zpěvačka Lucie Bílá a Arakain začal repertoárově směřovat do tehdy málo probádaných thrashmetalových vod. V roce 1986 se sestava konečné stabilizovala. Za bicí usedl Karel Jenčík (poté Drakar a Assesor), ze Železné neděle přišel basista Zdeněk Kub a druhou kytaru obstarával Marek Podskalský (později Projektil a Merlin).

Kapela natočila pro rozhlas snímky Gladiátor, Ztráty a nálezy a Nesmíš to vzdát, přičemž třetí skladba vyšla v roce 1987 na sampleru Posloucháte Větrník III. pod názvem Cesta, když se pod text podepsal Petr Mareček, což ve skutečnosti byl tehdejší supraphonský ideologický hlídač Václav Hons.

V roce 1987 vzniklo první demo. Následující rok byl pro kapelu velice důležitý. V Lucerně oslavila páté výročí, brzy poté ji posílil nový bubeník Robert Vondrovic (ex-Autogen) a o prázdninách hrála na festivalu v polském Jarocinu, kde kromě příznivé odezvy diváků dostala nabídku k emigraci, kterou nepřijala. Rozhlasové archivy zbohatly o nahrávky Ku-klux-klan, 311.peruť, Pán bouře a Den potom a Panton vydal první singl.

V roce 1989 naharadil Macha, který odešel na skok do Alarmu M. Imricha, Daniel Krob z Feratu. Supraphon vydal druhý a třetí singl a kapela hrála na Metalmanii v polských Katowicích a v moskevských Lužnikách. V závěru roku ji všsak opustili Vondrovic s Krobem (oba šli do Kreysonu) Nahradili je bubeník Štěpán Smetáček (později Vitacit a skupina M. Dodo Doležala) a ztracený syn Mach.

První album vzniklo v roce 1990. Na etiketě Supraphonu mělo název Thrash The Trash. Aleš Brichta se pak aktivně podílel na Metalmanii ’90, která zavítala i do Prahy. Samozřejmě na ní Arakain nechyběl. (Mimochodem, Brichtův organizační talent nám přinesl pražský Rock a sport ekologii ’89. kde se představili Stormwich, Risk a Running Wild z Německa, aj). Druhé album natočil po roce opět pro Supraphon a na jaře přišel namísto Smetáčka Marek Že-žulka (ex-Skoba). Následovalo koncertování v Maďarsku a smlouva s firmou Monitor, jejíž výsledkem je live album z roku 1992 a třetí regulérní deska Black Jack z téhož roku. Na ní se Arakain nepatrně odklonil od thrash metalu. Desáté výročí oslavil opět koncertem v Lucerně.

* Sestava: Aleš Brichta (zpěv). Jiří Urban (kytara). Miroslav Mach (kytara). Zdeněk Kub (baskytara), Marek Zežul-ka (bicí)

* Disikografie LP: Posloucháte Větrník III. (sampler Supraphon, 1987), Rockmapa (sampler Supraphon, 1989), Thrash The Trash (Supraphon, 1990). Schizofrenie (Supraphon. 1991). History live! (live, Monitor, 1992), Black Jack (Monitor, 1992), Dej mi víc. Olympic (sampler Monitor. 1992)

* Diskografie SP: Gladiátor/Excalibur (Panton. 1988) Amadeus/Proč (Supraphon. 1989). Ku-klux-klan/Orion (Supraphon. 1989) Schizofrenie/Iluzorium (Supraphon, 1991)

* Demokazeta: Arakain (1987)

* Videoklipy: 311. peruť (1990). Ne! (1990). Noc (1990). Kamennej anděl (1991). Gilotina (1991), Zapomeň (1992). Nechoď dál (1992)

* Spojení a fan club: Sokol‘ s Power Voice, Řepová 6. 301 62 Plzeň

—————————

Citace z knihy „Ohlas písní těžkých“ Korál, Špulák

—————————-

 

DISKOGRAFIE NA KAZETÁCH

pouze kazety ketré mám (postupně doplňuji) :

Thrash the trash (1990) – Na této kazetě je jedna zvláštnost, najde ji někdo?

Black Jack (1992)
Salto mortale (1993)
S.O.S. (1996)
Apage Satanas (1998)
15 Vol. 1 (1997)
15 Vol. 2 (1997)
History Live (1992)
Gambrinus Live (2000)
Metalmorfoza
Thrash!
Forrest Gump

Zkuste také tyto články o kazetách:

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..