O návratu kazet

Audio kazety sice nikdy nezmizely, nyní se ale zřetelně vracejí.

Může je potkat podobný comeback jako vinyly? A co za tím hledat?“

Že jsou vinyly nejen dlouhodobě populární, ale taky trochu módní formát, už víme nějaký ten rok, po který se o ně stabilně zvyšuje zájem. Malou renesanci – ač nikdy úplně nezmizely – teď zažívají i kazety. Ptali jsme se na ně muzikantů i zástupců kazetových labelů.

Článek vyšel na webu the-aardvark.cz, kde je také možné přečíst celý anketní článek. Dne 03.04.2013 napsal Viktor Palák

Citace odpovědi Davida Šmitmajera:

David Šmitmajer – audiovizuální experimentátor, hlava labelu Ascarid, který stojí za kazetami projektů Lovci Lebek, Inocenc, Labutí Dezert nebo Milana Guštara

Nic z toho, co potkalo vinyl, kazetám nehrozí. Současná tendence je dle mého soudu obrazem nespojité binární společnosti, která hledá východiska z přeplněných bezcharakterních datových skladišť. Netroufám si předvídat, co se v následujících letech stane s hudebním průmyslem a jeho širokou periferií. Je mi však jasné, že je něco v nepořádku, když si desky kupují lidé nevlastnící gramofon.
Vnímání hudby se dnes podobá tonutí. Jen málo lidí si zachovalo skutečně ryzí nadšení pro poslech a jsou schopni hudbu chápat v širším kontextu doby a vlastní existence. Kazety se daří zachránit „půl hodiny po půlnoci“, naprostá většina evropských výroben zmizela z mapy a kazety jsou doménou už jen podomních dílen, které v sobě skýtají to pravé hnízdo pro zárodky vskutku nevšední.
Kazeta je médium mnoha (ne)dokonalostí, jež jí dávají nezaměnitelný charakter zvuku a nedovolí jí stát se znovu populárním hudebním nosičem. Stejně jako v případě dlouhohrající desky je její analogičnost zakleta v časově mechanickém průběhu pásku a nevratnému opotřebení, které jí kotví na osách našeho žití. Přehrávání kazety je rituálem, nejvíce doceněným v blackmetalovém kruhu, kde je toto medium naprosto nativním nosičem a nikdy jím nepřestalo být, na rozdíl od jiných, jež jí opustili a nyní se k ní vracejí.

Zdroj:
PALÁK, Viktor. ANKETA: CHERRY, HASLAM, BĚLÍČEK A ŠMITMAJER O NÁVRATU KAZET. In: Http://www.the-aardvark.cz/ [online]. 2013 [cit. 2013-04-23]. Dostupné z: http://www.the-aardvark.cz/anketa-cherry-haslam-belicek-smitmajer-o-navratu-kazet

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na O návratu kazet

  1. Ivico říká:

    No, něco je opravdu špatně. V reálu, nebo v článku. Již v roce 2012 zaznamenal v Německu podíl prodaných nosičů audio/video poměr v % 60/40. Stačí se podívat na aukce a bazary a zjistíte, že prodej gramofonů, ať již ze slavné éry HiFi před 20lety, tak nových za nekřesťanské peníze, je živý a prodávají se docela slušně. A dobové každopádně! Stejné je to u Tape Decků. Sám vlastním Sony TC-K661S a při kvalitní nahrávce na kvalitní kazetu se každopádně vyrovná digitálnímu záznamu na CD. Navíc se spoustě posluchačů zvuk z vinylu a kazety líbí „nějak“ více, než suchá data z CD. Takže kazety jsou opět zpátky, ať se to někomu líbí, nebo ne. Navíc to kouzlo nahrávání, kdy již musíte něco vědět o nahrávání audio kazet, aby výsledek stát za to, stejně jako rituál vkládání a čistění vinylové desky, jsou k nezaplacení. Úplně stejně jako samotný vzhled těchto sofistikovaných přístrojů, na které se můžu dívat a obdivovat je dlouhé hodiny. Souhlasím s článkem, že návrat audio kazet nebude stejný, jako v případě vinylů. Opravdu nebude! Protože již nějakou dobu mezi námi je. Audio kazeta je v roce 2013 zpátky, pánové!

  2. MJ říká:

    Nikdy jsem se svých kazet nezbavil , některé jsem sice digitalizoval , ale když si sednu a chci si hudbu vychutnat , tak si stejně pustím kazetu do svých slušných reprobeden Tesla ( made-in czechoslovakia ) a jediný článek kde jsem dal přednost nové technice je av receiver Yamaha kde jsem upřednostnil kvalitní stereo poslech při jeho výběru .Čas od času se mi dostane do rukou nějaký deck třeba na repas a opravdu nemůžu si pomoct , ale je škoda že tak rychle tyto stroje vymizely s trhu. Mohly mít ještě dlouho uplatnění klidně i ve spojení s novými technologiemi.Taky bych si své HIFI rád doplnil o nějaký slušný player pro sd karty a další standardních rozměrů dl. 43 cm , ale nic co by se mi opravdu líbilo jsem nenašel, snad nějaký omnitronic by se dal ještě použít. Někde jsem vstřebal informaci , že hlavní výrobci elektroniky snad jen na čas upustili od dalšího vývoje než se situace asi vykrystalizuje .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..