Ruinu vydávají dva koncertní záznamy na kazetách

Tisková zpráva z webu eskanoizze.com ze dne 17.5.2012, napsal k009

http://eskanoizze.com/ruinu-vydavaji-dva-koncertni-zaznamy-na-kazetach/

Ruinu vydávají dva koncertní záznamy na kazetách

U příležitosti evropského tour (14.–22. 4.) připravilo pražské noise-improvizační trio Ruinu dvě nové nahrávky na kazetách pojatých jako split s francouzským projektem Fusiller a sólovým debutem Patrika Pelikána. První vyšla na značce Blood In The Boat, druhá na domovském labelu KLaNGundKRaCH. Obě jsou volně přístupné ke stažení.

Sticky Magic

Sticky Magic

Nahrávka nazvaná Sticky Magic pochází z koncertu v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu z října loňského roku. Materiál ukazuje Ruinu v nejlepším koncertním rozpoložení – špinavé, zpocené, v rozpětí mezi destrukcí a magií. Elektronické drony, výkřiky saxofonu, modulované zpětné vazby, do sebe narážející echa a přidušený vokál vycházející z prostoru mezi obličejem a stěnou motocyklové helmy se slévají v přilnavou psychedelickou zvukovou hmotu, aniž by však ztrácely svou singulární a heterogenní povahu. Výsledkem je bohatý zvuk plný rozmanitých detailů, jež zůstávají i při vyšší míře vsrtvení dobře čitelné.

Stranu B, pojmenovanou Police Fantôme, obstaral pařížský projekt Fusiller, za kterým se skrývá Jonathan T (provozovatel labelu Tanzprocesz a polovina skupiny Opera Mort). Charakterizuje ho invenčně pojatá repetitivnost elektronických a rytmických podkladů, výrazně zdeformovaný vokál a smysl pro ostrý a nečekaný střih. Jeho zvuk je v porovnání s Ruinu více komprimovaný a přebuzený, dynamika vzniká spíš na úrovni skladby jednotlivých kratších, často kontrastních úseků v celek než v jejich vnitřku.

Strana A kazety s názvem Hortus Conclusus patří sólovému debutu Patrika Pelikána, který v Ruinu obsluhuje dechové nástroje. Na nahrávce sestávající ze čtrnácti kratších tracků jsou využity různé techniky hry na altsaxofon a klarinet a také rozmanité způsoby jejich snímání (oblíbené je především používání diktafonu jakožto mikrofonu). Dechové nástroje doplňuje manipulace s radiovými vlnami a také mimoděčné terénní nahrávky (např. zvuky z ulice náhodně nahrané spolu s nástroji).

Na druhou stranu přispěli Ruinu záznamem koncertu z května 2010 v Divadle Archa, kde vystoupili jako předkapela Wolf Eyes. Starší materiál je ve srovnání s třeskutou hmotou na Sticky Magic o poznání klidnější a pomalejší: hlukové plochy často splývají s modulovanými dechovými linkami a čas od času jsou nenásilně strukturovány elektronickými beaty z modifikované drum machine.

Ruinu založili na podzim roku 2007 k!amm a Ondřej Parus jako vedlejší projekt industriálně-psychedelické skupiny Kaspar von Urbach. Po několika koncertech se skupina rozrostla na trio, když se třetím regulérním členem stal klarinetista a saxofonista Patrik Pelikán. Vydali čtyři alba na KLaNGundKRaCH, split CD s Birds Build Nests Underground u Polí 5 a web release Eelmusic na labelu Jeffa Suraka Zeromoon.

 

RUiNU „Hortus Conclusus

RUiNU „Hortus Conclusus, foto:eskanoizze.com

Ruinu/Fusiller:
Sticky Magic/Police Fantôme. C45, Blood In The Boat Records 2012.
http://www.mediafire.com/?gvg7hwwnar30l7f
Pelikán/Ruinu: Hortus Conclusus. C60, KLaNGundKRaCH 2012.
www.mediafire.com/?ppq16wxkosvv61g

Info:
http://www.ruinu.klangundkrach.net
www.ruinu.bandcamp.com
www.bloodintheboat.blogspot.com
www.klangundkrach.net

Ruinu – Eelmusic download:
www.zeromoon.com/releases/ruinu-eelmusic-zero115

 

článek převzat z eskanoizee.com

K009. Ruinu vydávají dva koncertní záznamy na kazetách. In: Http://eskanoizze.com [online]. 2012 [cit. 2013-03-25]. Dostupné z: http://eskanoizze.com/ruinu-vydavaji-dva-koncertni-zaznamy-na-kazetach/

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..