Clandestine Cassette Series
Northen Spy records představuje první vydání sériové kazetové kompilace s názvem „Clandestine“. Tato kompilace je je omezena vydáním 150 kusů. Nahraná na profesionálně na chrome kazetě. Na kazetě se prezentují čtyři umělci z hudebních řad drone a alternativ.
…it’s like a secret dossier passed ‘neath the canopy of a linden tree on a cold autumn day. Four artists offer a release that’s not so much cloak and dagger as uncovering forward directions in music. From the opening drones and understated beats of Messages through the fret-board perambulations of Tom Carter (whose full-length project, Eleven Twenty-Nine, is forthcoming from N-Spy). Side two is no less revealing as psychedelic drone virtuoso Zaimph (Marcia Bassett) shares a side with avant-folk legend Loren Connors during a live encounter at Union Pool with bassist Margarida Garcia (whose artwork also graces the cover).
Na kazetě hrají tito umělci:
Messages
Tom Carter
Zaimph
Loren Connors & Margarida Garcia
Nahrávku lze pořídit i digitálně na Northem Spy, kde si lze také přehrát krátké ukázky jednotlivých umělců hrajících na kompilaci.
V pořadí druhou kazetu ze stejné série vydal Northern Spy posléze s názvem
Various Artist – Clandestine Cassette Series # Two
Oficiální popis kompilace:
In the time between the cassette’s heyday as a miracle that made music portable and its demise and subsequent resurgence, a number of sound artists have taken to it as a new means of production. Much like the way hip-hop DJs turned the vinyl record from a storage tool to a production tool, the artists on Northern Spy’s second Clandestine Cassette use magnetic tape as a pliable medium for storing and altering sound.Author, journalist and WFMU personality Kurt Gottschalk invited four sound artists making beautiful transmutations from the medium to contribute tracks to the cassette compilation. It’s tapes of tapes. Tape on tape. The sound of sound. Music as sculpture. Prerecorded and magnetic. Get two so you’ll have one to manipulate yourself.
Featured Artists:
Aki Onda
Nonhorse
Bonnie Jones
Jason Lescaleet
Této nahrávce se podrobně věnuje, mimo jiných, Jan Faix ve svém článku pro časopis His Voice 2011. Část tohoto článku zde cituji:
Různí umělci: Clandestine Cassette Series vol.2
Northern Spy Records (www.northern-spy.com)
Brooklynský label Northern Spy vydal v říjnu svou druhou kazetovou kompilaci. Tentokrát oslovil výhradně ty umělce, kteří nějakým způsobem s magnetickou páskou pracují i při samotné hudební tvorbě. Páska, na níž se hraje s páskami či na pásky, vyšla ve stokusové sběratelské edici a dostupný je též digitální download.
Stranu A otevírá kratší příspěvek od v New Yorku žijícího Japonce Aki Ondy, jenž dlouhodobě zkoumá možnosti kazetových diktafonů. Jeho kompozice Mute Sphere se skládá jednak z rozličných terénních nahrávek, základní rytmus vznikl pravděpodobně pravidelným střídáním rychlosti jejich záznamu, a také z abstraktnějších motivů vycházejících z Ondovy manipulace s větším množstvím diktafonů a z jejich různých možností vytvářet vzájemně různé zpětné vazby. Track má tak při konstantní náladě neustálý vývoj a spád.
Následuje devět a půl minuty dlouhý opus Never Sink od G. Lucase Cranea alias Nonhorse. Ten standardně vytváří skrumáž úryvků z manipulovaných kazet všeho možného obsahu, a to celé prohání řadou efektů, především svým oblíbeným echem. V přelévavé psychedelické ploše bez basů a výšek můžeme dlouze rozkrývat jednotlivé konkrétnější motivy i pátrat po Nonhorsově vokálu.
Na straně B nás uvítá podstatně intimnější ruch skladby Autumn To Autumn korejsko-americké umělkyně Bonnie Jones. Ze šumu prázdné pásky pomalu vystupuje táhlý basový drone, který postupně překrývají další cyklické vrstvy – zřejmě amplifikované motory magnetofonů a pečlivě kontrolovaný circuit bending. Ve výškách skřípající vrchol skladby se dostaví v páté minutě příjemně neočekávaně a pak již skladba pomalu vymizí opět do ztracena.
Celkovou půlhodinovou délku kazety doplňuje Connecticut Ductwork, práce experimentátora Jasona Lescalleeta, která svým soundem skutečně evokuje zvukové či celkově fyzikální dění v nějakém mohutném potrubním komplexu. V industriálním ambientu se jen tu a tam zrodí konkrétnější uchopitelný motiv, jednou připomínající tu pedálové tóny varhan, jindy ozvěnu jakési aktivity smrtelníků „tam někde nahoře“. Z béčkovými filmy ovlivněného snění o tajemných podzemních chodbách a labyrintech napojených snad i na nějaké další, jež tu byly dávno před naší civilizací, nás ale vyvede závěrečný a najednou surově konkrétní zvuk vypnutí nahrávání na magneťáku, dojezd zaváděcí pásky a podobné cvaknutí našeho přehrávače.
Tato poměrně krátká oslava fenoménu magnetické pásky prostě nebude vyčnívat ze sbírek experimentální hudby na kazetách jen svým přerostlým obalem – bookletem v uzavíratelném igelitovém sáčku, ale především množstvím obsažených a hezky uspořádaných informací. [1]
Jan Faix / http://www.hisvoice.cz/index.php?id_clanku=750
Various Artists – Clandestine Cassette Series #4 – Cassette
Part four of the Clandestine Cassette series comes at you with whopping 90-minutes of music to further excel the gaul-laden flamboyance of second annual Spy Music fest. Two weeks of shows; fantasy driven collaborations; signature beers; limited edition lavender 7-inches – a 90-minute cassette is but another cog in the Northern Spy machine, one that should not be overshadowed by the vibrant big picture. 5,429 seconds (the actual runtime is 90-minutes and 29-seconds) of virgin sounds created by eight artists appearing at the festival leaves you wondering: could I ask for anything more? The answer to that comes in the form of another question: would you expect anything less?
Featured Artists:
Rhys Chatham, Gold Sparkle Band, Arthur Doyle & His New Quiet Screamers, K-Salvatore, Rhyton, Diamond Terrifier, Tom Carter/Pat Murano, PC Worship, Starring, Colin L Orchestra (with Guardian Alien), Chris Forsyth, Steve Gunn, Bird Names
odkaz na obchod, kde je možné kazetu koupit
[1] Různí umělci: Clandestine Cassette Series vol.2. In: FIAX, Jan. His Voice: časopis pro současnou hudbu [online]. Praha: Hudební informační středisko, 2011 [cit. 2013-03-17]. Dostupné z: http://www.hisvoice.cz/index.php?id_clanku=750