Blog kazety

Hemerojd na pandě

ROZHOVOR NA PANDA MUSIC ZINE

Zajímavý rozhovor o kazetách, a nejen o nich. Pro ty co nevědí, co kazeta je, se to dozví v rozhovoru 🙂
rozhovor na pandě
převzatý rozhovor z http://www.zine.pandamusic.eu 17.03.2010

Cassette Culture Underground logo

Cassette Culture Underground logo

Na začátek, se čtenářům představ, něco o tobě a tak

Ahoj, zdravím všechny čtenáře tohoto rozhovoru. Chtěl bych se vám představit, nejdřív bylo slovo Disketa, později se spojilo se slovem Hemerojd a vznikl Hemerojd a Disketa. Pěkné že? Tak představení bychom měli za sebou.

Dalo by se říci, že jsi specialista na kazety, proč kazety?

Specialista nejsem. Jsem spíš jen blb, co kupuje kazety, viděno očima ostatních. Začalo to asi před šesti lety, v dnes již neexistujícím bazaru v Liberci, kde jsem si koupil kazetu Master’s Hammer-Rituál. Tenkrát jsem si ji koupil jen proto, že to je prostě legendární kapela a vlastně jsem nic moc podobného na kazetách neměl. V tu dobu mě absolutně nenapadlo kam, až to povede s mojí sbírkou kazet. Kazetu jsem pak doma uložil do regálu a na nějakou dobu jsem měl od kazet klid. Postupně jsem si kolem sebe začal víc všímat kazet. Byla to asi náhoda, ale kazety se mi dostávaly do rukou úplně samy. Kdykoli jsem zjistil, že někde mají ještě nějakou kazetu, byla to zrovna ta, kterou jsem vždycky chtěl. Později jsem zjistil, že mě to baví a kazety jsem začal vědomě sbírat, různě se v nich přehrabovat, dělat seznamy a nakonec jsem začal tvořit blog o kazetách. Je to sice bída, na samotné psaní nemám dnes moc času, ale mám hodně nápadů, co by se všechno dalo o kazetách napsat a lidem ukázat. Rád bych doplnil všechny možné metal archívy, kde dnes stále mnoho kazet není vůbec přidáno. Chtěl bych udělat něco jako spolek lidí, co mají rádi kazety. Chce to ale víc volného času, tak snad někdy…

V dnešní době je už kazeta mrtvé médium, nebo si to nemyslíš?

Kazeta je mrtvé médium pouze v určitých zemích a jistých vrstvách společnosti. V České Republice se dá považovat za mrtvé médium, ale třeba v blízkém Polsku mají kazet ještě dost. Jsou země, kde na kazety teprve přicházejí. Také se to týká hudební scény, kazety se stále drží v black metalovém undergroundu nebo v oblasti noise hudby. Zde bych odkázal na hudebně alternativní časopis HisVoice, kde je v současnosti několik čísel věnováno právě kazetám a hudební scéně kolem nich. Do čísla 6. minulého ročníku jsem přispěl svou špetkou do mlýna v článku „Koncentrované zlo z pásky“ týkající se black metalových nahrávek a kultury kolem kazet obecně. Člověk by se v dnešní době až divil, kolik lidí ve světě se kazetám ještě věnuje. U nás je situace taková, že kazety jsou brány téměř jako odpad. Já jsem pak takovej kazetovej bufeťák. Znám ale i pár jiných českých jmen pohybujících se na internetu. Ty mají jistě doma také pěknou sbírku kazet.

Máš přehled, jestli u nás, či ve světě ještě kazety vycházejí?

Řekl bych, že u nás se už jen prodávají zbytky ze starých zásob, nebo kazety z jiných světových distribucí. Přesto v hodně českých distribucích a jejich nabídkách ještě stále sekce „MC“ existuje. Je i několik konkrétních dister, které kazety ještě mají jako jednu z hlavních položek své nabídky. Jde spíš o black metalové distra, jak u nás, tak hlavně v cizině.

Ty sbíráš všechny kazety, co u nás vyšli?

Koukal jsem, že tam máš i pro mě, jak bych to nazval… odpad. Třeba Shalom, či Svatého Vincenta

Občas jsem byl posedlostí kazetami donucen koupit třeba celou hromadu kazet, ale chtěl jsem z toho jen jednu, kterou jsem dlouho nikde nemohl sehnat, postupně tak vznikla bedna kazet, které nechci, nebo je mám víckrát. Těch bych se rád zbavil, ale většina lidí to už dneska opravdu nechce a já jsem línej to někde nabízet. Co se týče třeba těch SHALOM, tak ty konkrétně nepovažuji za odpad, to tam mám určitě větší blbosti. Odkaz hudby kolem Petra Muka je na naší scéně v daném žánru dodnes nepřekonán.

Neměl jsi chuť někdy něco vydat sám na kazetách?

Osobně jsem nad něčím takovým nikdy moc nepřemýšlel. Dneska by to bylo asi dost prodělečné. Leda zkusit vydat něco v opravdu malém a limitovaném počtu, něco hodně raritního. Třeba i ručně vykreslené a očíslované kazety, jak se to dělalo dřív, udělat si takovou vzpomínku.

Jak se díváš na šíření hudby po internetu?

Nejlepší je, když se člověk s někým baví a on ti řekne, že sbírá hudbu, pak z něj vyleze, že to všechno má v mp3 stažené z netu. Sice je to fajn, že se dá dost starých věcí takhle sehnat, ale hodnotu to podle mě žádnou nemá. To ta originální kazeta mi určitě udělá větší radost. Je to asi fenomén dnešní doby, mít všechno zadarmo, ale konkrétně třeba u metalové hudby by si fanoušek kapely, kterou má rád, originální nosič koupit mohl. Dneska už to určitě není problém.

Vypaluješ filmy, CD, v tvém případě – nahráváš na MC, třeba z CD?

Na kazety jsem dlouho už nic nenahrál, sice jsem si nedávno koupil několik prázdných kazet, ale jen proto, že jsem chtěl po několika kapelách nahrát jejich dema. Jinak si občas převedu kazetu do digitální podoby, ale také jen minimálně, protože je to docela zdlouhavý proces.

Jak velkou roli hraje muzika v tvém životě?

Dalo by se říci, že k hudbě nemám žádné nadání, nebo jiné předpoklady, ale hudba mě baví. Mnohdy je mi vyčítáno, že zbytečně utrácím peníze a zamořuji byt velkým množstvím věcí, které se týkají hudby. Přesto se nenechám od svého koníčku odradit.

Tvoje zájmy mimo muziky a sbírání kazet?

To nikoho asi nebude zajímat, nic extra zajímavého jinak nedělám.

Jaké je tvé civilní zaměstnání?

Jsem studentem České zemědělské univerzity. Obor Informační a řídící technika v agropotravinářském průmyslu.

Jaký máš vztah k alkoholu?

Kladný, ale v poslední době mám problémy se žaludkem, často se druhý den podělám.

Vztah k přírodě?

Můj vztah k přírodě je kladný. Chodím tam rád, zvláště v posledních letech vyrážíme s přítelkyní častěji, hledáme poklady při hře geocaching.

Třídíš odpad?

Ano, třídím papír a plast, ale nepřeháním to s četností vynášení.

Oblíbené a neoblíbené zvíře?

Mé oblíbené zvíře je náš kocour Mourek a jeho kamarád Čertík. Zvíře, které opravdu nemám rád je klíště, toho se bojím. Hmyz všeobecně moc nemusím. Do ZOO chodím rád.

Co si myslíš o aktivistech ohledně přírody, zvířat?

Rozhodně je to chvályhodné, že se někdo dokáže postavit za práva zvířat nebo bojovat za ochranu přírody.

Jakou knihu jsi naposledy četl?

Asi jediná kniha, která se netýkala hudby, a přečetl jsem ji, až do konce byla Válka s mnohozvířetem od Vladimíra Párala. Ta se mi moc líbila a mohu ji doporučit i všem méně aktivním čtenářům.

Zpátky k muzice – co posloucháš nejraději za styl?

Nebráním se většině odnoží metalu. Nejraději mám však klasický death metal, ale i jeho moderní podoby. Prakticky mi nevadí žádná hudba, když je na ni vhodná atmosféra.

Tvůj největší hudební zážitek?

Ani pořádně nevím, co uvést za největší hudební zážitek. V poslední době se mi nejvíce líbil koncert bulharské skupiny Artery, kterou jsem předtím vůbec neznal.

Kolik by podle tebe mělo stát CD české, slovenské skupiny? Kolik kazeta, deska…?

Dneska je podle mě docela dobrá doba kupovat originální alba, ceny jsou na příznivé úrovni, tedy samozřejmě jak kde, jak co a asi jak pro koho, ale zdá se mi, že se dá koupit dost alb hodně levně. Kdybych si dokázal vydělat víc peněz, určitě bych si koupil mnohem víc alb. Cena za originální CD české kapely kolem 150 korun je podle mě bezva. Ceny nových gramofonových desek moc nesleduji, kupuji jen starší desky, kde je cena dána faktorem raritnosti daného alba. Ale taky to není tak hrozné. Jaká by měla být cena kazet, se dnes asi nedá dobře určit, snad už je ani neprodávat, jen rovnou posílat na mou adresu.

Zdá se mi, že ceny CD některých firem (mluvím o malých a nezávislých firmách), či kapel jsou předražená.

Pokud budu mluvit o naší scéně CD, která stojí víc jak 150 Kč, je to podle mě už okrádání fanoušků… Cena například 200-250 Kč. Jak to vidíš ty?

Myslím, že ceny byly dřív ještě vyšší, co jsem tak dřív kupoval. Sice absolutně nemám přehled, jaké jsou pro firmu výdaje na jedno album a kolik si tedy přiráží vydavatel, pak ještě prodejce a kolik korun se vrátí kapele a tak podobně. Ale pokud je poptávka a lidé jsou ochotní za to zaplatit, tak proč to nevyšroubovat pořádně vysoko. Pro mne je dobrá cena za CD do 150Kč, snad na tom i něco vydělá prodejce a oba jsme spokojeni. Dražší alba by měla být snad jen nějaké extra kousky nebo alba, kde se cena vyšplhá už u samotného vydání, kde si za tu vyšší cenu fanoušek kupuje i něco navíc, ne jen placku a pár stránek papíru. Jsem samozřejmě jen běžný fanoušek, co nemá peníze nazbyt, takže budu rád, když budou hudební věci co nejlevnější, ale zase chápu, že na druhé straně stojí někdo, kdo musí z toho prodeje něco mít. Kdyby byl hudební byznys pro prodejce nevýhodný, nikdo by pak nic neprodával a fanoušci a sběratelé hudby by neměli co kupovat. Nastal by konec světa.

Kolik jsi nejméně zaplatil a naopak nejvíce za kazetu?

Za kazetu jsem zaplatil nejméně nula korun českých a nejvíce jeden tisíc jedno sto osmdesát korun českých.

Vypiš svých pár skutečných klenotů, kterých si vážíš nejvíce.

Kóma – Lidé bez tváří, Master’s Hammer – The Mass,… vlastně všechny české demo kazety, které nejsou vydány na jiném nosiči než na kazetě.

A co vinyly? Jaký k nim máš vztah?

Tak to je zase kapitola sama pro sebe, vinyly ale aktivně nevyhledávám, pouze pokud se mi dostanou pod ruce samy a za rozumnou cenu. Naposled jsem si pořídil album Mantras a Rituál od Mistrova kladiva. seznam desek si nepíšu, moc jich nemám.

Dalo by se říct, že desky se znovu vrací. Myslíš, že bude zájem později třeba o kazety?

To by se asi říct nedalo, desky jsou dnes zajímavé díky jejich velikosti, tím i pěknému obalu, znalci tvrdí i něco o lepším zvuku a originalitě každého kusu, to se o kazetách říct nedá. Nemyslím si, že by se kazety někdy vrátily, tak jako desky do popředí zájmu posluchačů nebo sběratelů.

Myslíš, že se vrací doba LP a přijde návrat MC, nebo je to spíš nostalgie?

Jak jsem řekl, osobně nevidím návrat kazet vůbec reálně, ani by to nemělo smysl. Z mé strany je to pouze nostalgie a taky zábava.

CD, LP jsme probrali, co ostatní nosiče zvuku a obrazu? Jaký je tvůj vztah k VHS a DVD?

Tak vztah k MC je snad už taky jasný. Vztah k VHS by možná byl, kdybych si nechtěl před lety opravit video, a nakonec jsem ho akorát ještě víc nerozbil. Několik videokazet různých kapel doma mám, sice jsem je ještě nikdy celé neviděl, ale mám je schované, třeba do budoucnosti. DVD je pěkná věc, sranda jak se hodně kapel snaží natočit nějaké to dvdčko do své diskografie, aby nebyly pozadu. Na sledování to chce mít klid a dost času, ale některé jsou povedené a rád se na ně dívám.

Myslíš si, že CD je už také mrtvý nosič? Co myslíš, že přijde po CD? Bude se šířit v budoucnu hudba pouze po internetu?

CD ještě rozhodně mrtvý není, stále je to dobrý počin, když kapele vyjde plnohodnotné CD, akorát je škoda, že to lidi už asi tolik nekupují, právě díky internetu. Řekl bych, že v budoucnosti se bude po síti šířit naprosto všechno, od televizního vysílání, rádia, hudby, telefonu, po celé softwarové systémy do počítačů.

Jaká muzika je ti proti srsti?

Kde je prezentována textová vulgarita víc než samotná hudba. Nemám rád lacině sprosté texty. Vulgární obaly alb mi vůbec nevadí, ale každé druhé sprosté slovo a ještě v češtině, to se nedá podle mě poslouchat.

Čteš hudební  Ziny, časopisy?

Hudební časopisy čtu moc rád, některé ziny mám téměř kompletní, je v nich mnoho informací, je to dobrá studnice informací o hudbě. V současnosti mám předplacen Pařát a HisVoice. Líbilo se mi Payo a Whiplash, ostatní starší časopisy kupuji jen náhodně.

Sleduješ i na internetu hudební e-ziny?

Na internetu moc zinů nečtu, sice mají asi nejčerstvější informace, ale já si čtu rád při cestování. Takže raději mám tištěné ziny. V těch starších číslech, dnes již nevycházejících časopisů je právě spousty článků o kapelách, co mám na kazetách.

Co tě loni naštvalo a taky naopak potěšilo na naší, nebo světové hudební scéně?

Z loňského roku si toho špatného už moc nevybavuji, snad jen jeden blackový tribut od kterého jsem čekal trochu víc, ale jinak si na naší metalovou hudební scénu nemohu stěžovat. Co mě teda naštvalo, bylo ukončení vysílání stanice Óčko v digitálním vysílání. Na sledování pořadu Madhouse po internetu mi chybí dobré připojení. Naopak mě potěšilo opakování pořadu bigbít na České televizi, ale to je už letošní rok.

Na závěr se zeptám, kolik tvoje sbírka obsahuje CD, DVD, VHS, MC a LP? Jaké máš doma rarity?

CD, DVD, VHS, LP nevím přesně, to jsem si přestal psát, pamatuji si, co mám a co ne, takže zas nějaká výrazná čísla to nejsou. Kazety si píšu celkem podrobně, ale i když si jednou do roka udělám takovou inventuru, většinou zjistím nějaký problém, buď něco nemohu najít, nebo najdu várku kazet, které jsem ani ještě neviděl. To je pak příjemné překvapení. K dnešnímu dni to nemám přesně spočítané, ale nedávno jsem byl na počtu kolem nějakých 2500 kazet, v tom je ale napočítáno asi tak 200 kazet, které mám navíc. Právě čekám na několik poštovních balíčků plných kazet, takže ta čísla se často mění. Co se týká těch rarit, tak bych nerad něco uváděl jako velkou raritu, když to má třeba doma skoro každý sběratel. Pro mě jsou zajímavé kazety, o kterých jsem předtím ani nevěděl, že existují nebo jsem si myslel, že je nikdy neuvidím. Pro každého taky znamená slovo rarita něco jiného, já jsem rád za každou kazetu, kterou se mi podaří ještě sehnat a nemám jí ve sbírce. Několik svých oblíbenců sice mám, ale nějak zvlášť výjimeční nebudou. Za výjimečné kazety považuji ty, které mají udanou oficiální limitovanost třeba do 50ks pro celý svět.

Díky za rozhovor, ať se ti daří!

Děkuji za prostor pro tento rozhovor, doufám, že ho někdo přečte až sem. Ještě bych chtěl poprosit čtenáře, aby rozhodně svoje kazety nevyhazovali, nebo v případě, kdy se jich někdo chce zbavit, ať mi raději napíše a nějak se už domluvíme. Díky Hemerojd a Disketa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

back to top